Warszawski Festiwal Teologiczny

W dniach 5-8 maja 2022 r. w Warszawie odbył się Warszawski Festiwal Teologiczny organizowany przez Akademię Katolicką w Warszawie. Było to święto teologii – nauki, która rozjaśnia drogi prowadzące do Boga i drugiego człowieka. My studenci studiów magisterskich, podyplomowych i teologii dla świeckich – Instytutu Teologicznego w Białymstoku, Filii Akademii Katolickiej na zaproszenie rektora uczelni ks. prof. dr hab. Krzysztofa Pawliny oraz dyrektora instytutu ks. dr hab. Andrzeja Proniewskiego wyruszyliśmy 7 maja do Warszawy, aby uczestniczyć w wykładach oraz spotkaniu ze studentami i profesorami uczelni teologicznych (świeckich i seminaryjnych) z całej Polski. Raz w roku wszyscy zjeżdżają się do stolicy naszego kraju, na sympozjum dla studentów Akademii Katolickiej i ośrodków jej afiliowanych.

Spotkanie rozpoczęła msza święta w kościele seminaryjnym pod przewodnictwem Kardynała Kazimierza Nycza. Razem z nami modlił się także Ordynariusz Diecezji Warszawsko – Praskiej ks. bp Romuald Kamiński. Ks. Kardynał w homilii podkreślił fakt, iż wspólne spotkania społeczności akademickiej są ważne dla budowania więzi oraz rozwoju nauki. Mówił także o tym, że Kościół dbając o formację duchowo-intelektualną świeckich i kapłanów musi w dynamicznie zmieniającym się i nieustannie rozwijającym się świecie na bieżąco odkrywać jakie formy sprzyjają formacji, a co jej nie służy. Po mszy świętej odbyły się dwie konferencje. Pierwsza z nich dotyczyła ważnego i bardzo często spotykanego w dzisiejszych czasach problemu jakim jest odejście młodych ludzi od Kościoła oraz problemu przekazywania wiary w rodzinie. Próbę odpowiedzi na postawione pytania podjęli ks. prof. Romuald Jaworski, który przedstawił etapy rozwoju dzieci i podkreślił konieczność rozmawiania z dziećmi o wierze, oraz dr Szymon Grzelak, który podzielił się swoim świadectwem dochodzenia do wiary, a także zauważył, iż ważna jest rola rodziców, którzy powinni rozmawiać ze swoimi dziećmi, spędzać z nimi czas, dostrzegać ich pozytywy. Podczas przerwy między konferencjami spotkaliśmy z się z ks. mgr lic. Arturem Sulikiem, naszym wykładowcą, który oprowadził nas po kościele św. Anny i katedrze warszawskiej opowiadając krótko o historii tych dwóch kościołów.

Druga konferencja dotyczyła ewangelizacji przez środki masowego przekazu, zwłaszcza Internet. W debacie i dyskusji wzięli udział dr Agata Rujner, o. Tomasz Grabowski oraz ks. Teodor Sawielewicz. Na początku każda z osób przedstawiła własne rozumienie i cel działalności ewangelizacyjnej w Internecie. Następnie prelegenci opowiedzieli o skutkach wirtualnej ewangelizacji w życiu ludzi oraz o zagrożeniach czyhających na taki rodzaj głoszenia Chrystusa. Z wypowiedzi wszystkich uczestników konferencji można było wywnioskować, iż działanie w sieci ma przede wszystkim doprowadzić do spotkania z Bogiem w realnej wspólnocie Kościoła. Naładowani pozytywną energią wyruszyliśmy w drogę powrotną, podczas której podsumowaliśmy nasz pobyt w Warszawie, podzieliliśmy się swoimi spostrzeżeniami, świadectwami. W dobrych humorach po koncercie życzeń, uduchowieni po wspólnych modlitwach wróciliśmy do Białegostoku. Nasz wyjazd naukowo-integracyjno-modlitewny każdy uznał za bardzo owocny i udany.  Mamy nadzieję na więcej takich wspólnych wyjazdów