- Dla kogo?
Studia przeznaczone są dla osób świeckich, uzupełniających wykształcenie zawodowe lub pragnących rozwijać własne zainteresowania, członków ruchów kościelnych, instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego, kontynuujących kształcenie po ukończeniu szkoły średniej.
Oferta skierowana jest do każdego, kto pragnie pogłębić swoją wiedzę o Bogu i świecie. Studia teologiczne pozwalają poznać fascynujący świat refleksji filozoficzno-teologicznej chrześcijaństwa oraz wprowadzają w dynamizm życia Kościoła, a także pomagają rozeznać własne powołanie oraz przygotowują do aktywnego i odpowiedzialnego wypełnienia funkcji świadka Chrystusa i świeckiego lidera wspólnoty kościelnej.
- Co oferujemy?
Instytut Teologiczny w Białymstoku oferuje: 6-letnie niestacjonarne studia magisterskie, 2-letnie studia podyplomowe, 2-letnie studium teologii dla świeckich, roczne studium formacji podstawowej nadzwyczajnych szafarzy Komunii św, roczne kształcenie w Akademii Biblijnej i Akademii Rodziny.
Studia magisterskie kończą się egzaminem z teologii (tzw. egzamin ex universa theologiae) oraz egzaminem magisterskim (obroną pracy magisterskiej). Absolwenci otrzymują dyplom ukończenia studiów z przygotowaniem pedagogicznym.
Studia Podyplomowe kończą się otrzymaniem suplementu potwierdzającego odbycie wyznaczonego programem przedmiotów.
Studium teologii dla świeckich kończy się otrzymaniem dokumentu potwierdzającego odbycie wyznaczonego programem przedmiotów.
Ukończenie Akademii Rodziny umożliwia: metodyczne przygotowanie do wspierania rodzin w realizacji ich powołania, przygotowanie do zawarcia sakramentu małżeństwa, przygotowanie do posługi w kursach przedmałżeńskich, podjęcie pracy w charakterze doradcy rodzinnego w katolickich poradniach.
Ukończenie Akademii Biblijnej umożliwia pogłębienie: znajomości języków hebrajskiego i greckiego oraz zagadnień biblijnych.
Studium formacji podstawowej nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. kończy się otrzymaniem misji do sprawowania tejże posługi.
- Co po studiach? (profil absolwenta)
Tytuł magistra teologii o specjalności katechetyka uprawnia absolwentów do podjęcia pracy na stanowisku nauczyciela religii w szkołach na wszystkich etapach edukacyjnych.
Dyplom ukończenia studiów podyplomowych uprawnia również do podjęcia pracy na stanowisku nauczyciela religii we wszystkich etapach edukacyjnych.
Absolwenci teologii dla świeckich i Akademii Biblijnej mogą pełnić kompetentnie funkcję lidera we wspólnotach parafialnych oraz w strukturach diecezjalnych. Są oni przygotowani także do prowadzenia akcji ewangelizacyjnych na różnych poziomach oraz do podjęcia pracy misyjnej.
Ukończenie studiów teologicznych pozwala również podjąć pracę w redakcjach czasopism katolickich, rozgłośniach radiowych, stacjach telewizyjnych oraz portalach internetowych. Absolwent może także działać aktywnie w organizacjach pozarządowych i stowarzyszeniach promujących wartości chrześcijańskie.
Podyplomowe Studia Teologiczno – Katechetyczne
2-letnie
OPIS STUDIÓW
Celem Podyplomowych Studiów Teologiczno – Katechetycznych jest przygotowanie absolwentów studiów do pracy nauczyciela religii.
Podyplomowe Studia Teologiczno – Katechetyczne obejmują nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu przedmiotów teologicznych (biblistyki, teologii dogmatycznej, teologii moralnej, liturgiki, teologii duchowości, katolickiej nauki społecznej, historii Kościoła) w wymiarze nie mniejszym niż 480 godzin (moduł I).
Przygotowanie pedagogiczne do nauczania religii, obejmuje nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu psychologii, pedagogiki i katechetyki, nauczanych w powiązaniu z teologią, w wymiarze nie mniejszym niż 270 godzin (moduł II + moduł III) oraz odbycie pozytywnie ocenionych praktyk pedagogicznych w zakresie nauczania religii w wymiarze nie mniejszym niż 150 godzin (moduł V).
W przypadku osób posiadających przygotowanie pedagogiczne – nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu przedmiotów katechetycznych, nauczanych w wymiarze nie mniejszym niż 120 godzin w powiązaniu z pozytywnie ocenioną praktyką katechetyczną w szkole w wymiarze nie mniejszym niż 60 godzin (moduł IV).
- Czas trwania:
Studia trwają cztery semestry, realizowane w trakcie zjazdów sobotnich.
- Sylwetka kandydata
Studia przeznaczone są dla osób, które posiadają dyplom ukończenia kolegium teologicznego, ukończyły studia I stopnia na kierunku teologia w uczelni prowadzonej przez Kościół katolicki albo w uczelni publicznej prowadzącej kształcenie w zakresie teologii katolickiej, a także II stopnia lub jednolite studia magisterskie na kierunku innym niż teologia.
- Sylwetka absolwenta
Absolwenci Podyplomowych Studiów Teologiczno – Katechetycznych uzyskują kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela religii w przedszkolach, szkołach podstawowych, liceach ogólnokształcących, technikach i branżowych szkołach I i II stopnia, z wyjątkiem szkół specjalnych zgodnie z porozumieniem pomiędzy Konferencją Episkopatu Polski oraz Ministrem Edukacji Narodowej z dnia 3 kwietnia 2019 roku. Uzyskują przygotowanie pedagogiczne do nauczania religii, stanowiące dowód nabycia kwalifikacji nauczycielskich w rozumieniu Rozporządzenia MNiSW z dnia 02.08.2019 w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz. U. 2019, poz. 1450) oraz Porozumienia pomiędzy Konferencją Episkopatu Polski oraz Ministrem Edukacji Narodowej z dnia 3 kwietnia 2019 r.